Kierunek składa się z jednej kwalifikacji: Kwalifikacja SPO.04: świadczenie usług opiekuńczych i wspomagających rozwój dziecka – symbol cyfrowy zawodu 325905
Dla kogo opiekunka dziecięca
- Opiekunka dziecięca zajmuje się sprawowaniem fachowej opieki nad małymi dziećmi. Zadaniem opiekunki jest przede wszystkim pilnowanie bezpieczeństwa dziecka oraz dbanie o jego potrzeby podczas nieobecności rodziców. Opiekunka wykonuje codzienne czynności związane z pielęgnacją dziecka – odpowiada za jego higienę, kąpiele, mycie, przewijanie, przebieranie. Odpowiada również za prawidłowe odżywianie dziecka. Do zadań opiekunki należy także zorganizowanie dziecku czasu wolnego poprzez różne zabawy. Najczęściej od opiekunki oczekuje się takiego doboru zabaw czy zajęć ruchowych, które będą rozwijać zdolności psychomotoryczne dziecka i wpłyną na jego prawidłowy rozwój.
- w celu uzyskania tytułu Opiekunki dziecięcej należy mieć ukończoną minimum szkołę średnią. Matura nie jest wymagana.
Organizacja nauki
- nauka trwa 2 lata (4 semestry) i kończy się państwowym egzaminem organizowanym w naszej placówce
- kształcenie odbywa się w systemie zaocznym
Dokumenty wymagane przy zapisie
- Świadectwo ukończenia szkoły średniej!
- wypełnione podanie o przyjęcie do szkoły dostępne na stronie www lub w sekretariacie szkoły
Praca
Wykaz przedmiotów
Technik archiwista może podjąć pracę w archiwach państowych oraz archiwach zakładowych lub składnicach akt różnych instytucji, urzędów państowych i samorządowych (muzeach, bankach, szpitalach, sądach, kancelariach prawnych i notarialnych, prywatnych firmach zajmujących się wykonywaniem usług archiwizacyjnych oraz na bazie uzyskanych uprawnień zawodowych podjęcia własnej działalności gospodarczej.
Praktyka zawodowa 4 tygodnie (łącznie 160 godzin)
Kształcenie praktyczne odbywa się w naszych pracowniach zawodowych oraz ośrodkach stanowiących potencjalne miejsca zatrudnienia.
Praca
Opiekunka dziecięca może pracować w charakterze niani, wynajmowanej przez rodziców do opieki nad dziećmi. Opiekunki mogą również pracować w żłobkach, domach opieki, szpitalach, i różnego rodzaju ośrodkach, które zajmują się opieką nad dziećmi (zarówno pełnosprawnymi, jak i niepełnosprawnymi).